Nabożeństwa

Święta Liturgia
NIEDZIELA 8:30 -  dolna cerkiew
(nabożeństwo dla dzieci i młodzieży)
NIEDZIELA 10:00 - górna cerkiew
 

Święta Liturgia za dusze zmarłych

PONIEDZIAŁEK - SOBOTA  9:00
 
Nabożeństwo wieczorne
(Wsienoszcznoje)
SOBOTA 17:00
oraz w przededniu świąt.
 

Akatysty

ŚRODA 17:00
 
W dni powszednie cerkiew jest dostępna (otwarta) dla wiernych w godzinach 8.30-18.00

Pobierz kalendarium

 


Zobacz kalendarz prawosławny

Sukces naszej młodzieży w finale Prawosławnej Olimpiady Wiedzy Religijnej

09.03.2018

III etap XIX Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Religijnej miał miejsce 6 – 7 marca br. w Białymstoku. Do ostatniej części dostało się łącznie 17 osób z całej Polski, w tym nasi uczniowie Punktu Katechetycznego: Paulina Jakubiuk, Lena Demianiuk, Agata Rajecka oraz Włodzimierz Misijuk.

Olimpiada odbyła się z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski. Podczas finalnego etapu uczestników zaszczycił swoją obecnością gospodarz obiektu Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jakub, Arcybiskup Białostocko-Gdański oraz przewodniczący komisji olimpiady Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Grzegorz, Arcybiskup Bielski. Wśród zebranych nie zabrakło także dyrekcji Podlaskiego Kuratorium Oświaty, dyrektora departamentu, przedstawiciela radnych miasta Białegostoku oraz patronatu medialnego TVP U źródeł wiary, Radia Orthodoxia, Polskiego Radia Białystok oraz Radia Racja.

            I miejsce zajął Włodzimierz Misijuk (1LO) z wynikiem 95/100 pkt i uzyskał tytuł Laureata Prawosławnej Olimpiady Wiedzy Religijnej.

            III miejsce zajęła Paulina Jakubiuk (1LO) z wynikiem 80/100 pkt i uzyskała tytuł Laureata Prawosławnej Olimpiady Wiedzy Religijnej.

            Lena Demaniuk (1LO) oraz Agata Rajecka (1LO) otrzymały tytuł Finalisty Prawosławnej Olimpiady Wiedzy Religijnej.

Za zaangażowanie w Olimpiadę, trud oraz poświęcony czas na naukę nasi uczniowie zostali nagrodzeni tytułami laureata oraz finalisty XIX Ogólnopolskiej Prawosławnej Olimpiady Wiedzy Religijnej, które umożliwiają min. przyjęcie na studia na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski bez wstępnych egzaminów. (za: http://prawoslawie.uwb.edu.pl/archiwa/731) Do olimpiady uczniów przygotował lektor Marcin Bielawski.

Trzeci i jednocześnie ostatni etap składał się z dwóch części: pisemnej (60% oceny końcowej) oraz ustnej przed komisją składającą się ze 4 osób, w tym Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Grzegorza, Arcybiskupa Bielskiego (40% oceny końcowej).

Zmagania konkursowe rozpoczęły się 6 marca. W południe olimpijczycy rozwiązywali pisemny test składających się z pytań zamkniętych oraz otwartych. Test trwał dwie godziny. Po smacznym obiedzie uczniowie zorganizowanym busem pojechali na wycieczkę do cerkwi Mądrości Bożej (Hagia Sophia) w Białymstoku na Wygodzie. Ks. mitrat mgr Anatol Konach – proboszcz parafii – opowiedział wszystkim o historii cerkwi. Po interesującym wykładzie ojca proboszcza młodzież udała się na plebanię, aby kontynuować rozmowę z ks. Anatolem. Około godziny 20.00, po kolacji, bus zawiózł olimpijczyków do Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku, gdzie po modlitwach wieczornych uczniowie udali się na zasłużony odpoczynek. To piękne, że po mimo rywalizacji jaką prowadzili, olimpijczycy potrafili razem modlić się do Najwyższego oraz spędzać ze sobą czas niczym jedna wielka prawosławna rodzina.

Kolejny dzień (7.03) uczniowie rozpoczęli modlitwą. Od 7.30 w Katedrze św. Mikołaja w Białymstoku czytane były godziny kanoniczne oraz odprawiona została Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów. Po wspólnej modlitwie w świątyni uczniowie udali się na śniadanie. Następnie organizatorzy olimpiady poinformowali kolejności przesłuchań finałowych. Po ciężkich zmaganiach każdy nasycił siły cielesne obiadem. O godzinie 16.00 odbyło się ogłoszenie wyników XIX Edycji Prawosławnej Olimpiady Wiedzy Religijnej.

Wzruszeni i wdzięczni Bogu za nieocenioną pomoc w nauce i efektach owej nauki uczniowie wrócili do Warszawy.

video: http://bialystok.tvp.pl/36351205/11032018 od 11 minuty 


audio: http://orthodoxia.pl/olimpiada-prawoslawnej-wiedzy-religijnej-2/

lek. Marcin Bielawski

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl