Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Niedziela XXVI po Pięćdziesiątnicy

25.11.2018

W dzisiejszym czytaniu Ewangelii według św. Łuksza ukazana została przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. Przypowieść, która stanowiła odpowiedź Pana naszego Jezusa Chrystusa na pytanie zadane przez jednego z uczonych w piśmie.

Zbawiciel uczy nas poprzez nią, że nie należy oceniać ludzi ze względu na ich pochodzenie, czy zajmowane stanowisko społeczne, a jedynie biorąc pod uwagę ich zachowanie i stosunek do drugiego człowieka. Nie należy ufać obiegowym stereotypom, bowiem bardzo często mijają się one z prawdą, tak jak to miało miejsce w dzisiejszej przypowieści.

Wydawało się, że z pomocą rannemu człowiekowi pospieszy kapłan czy Lewita, tymczasem zrobił to ktoś, po kim się mogli tego najmniej spodziewać - Samarytanin.

Jaki był stosunek narodu Izraela do Samrytan? Był on bardzo negatywny. Była to społeczność z którą Żydzi starali się mieć jak najmniej do czynienia. Samarytanie wraz z Esseńczykami uważani byli za gorszych. Starano się od nich odizolowywać i nie mieć nic wspólnego. Dlatego też nie bez powodu Chrystus wplótł do tej przypowieści osobę Samarytanina, chcąc pokazać w ten sposób, że przed Bogiem wszyscy ludzie są równi. W Królestwie Niebieskim ostatni będą pierwszymi, a najmniejsi w oczach ludzi otrzymają największą nagrodę.

Ponadczasowość tej przypowieści polega na tym, iż raz na zawsze utrwaliła ona wzór człowieka gotowego w każdej chwili nieść pomoc bliźnim. Odnajdziemy w niej uniwersalne wartości takie jak: miłość, dobro, miłosierdzie, bezinteresowna pomoc, uczciwość, altruizm. Jej wymowa jest bardzo aktualna, bowiem obecnie wielu z nas jest egoistycznie nastawionych wobec otaczającego świata. 

Sumienie serbskiego narodu, patriarcha Paweł, powiedział, że to co możesz najlepszego zrobić dla swojego bliźniego to po prostu go kochaj. Jeśli nie potrafisz kochać to szanuj. Jeśli natomiast tego też nie potrafisz, to po prostu się za niego pomódl, ale jeśli nawet tego nie potrafisz to przynajmniej dobrze pomyśl o tym człowieku i w myśli życz mu dobrze.

W ostatnią w tym roku, listopadową niedzielę, w naszej parafii odbyły się dwie Św. Liturgie. Pierwszą o godzinie 8.30 dla dzieci i młodzieży, w dolnej świątyni, wspólnie sprawowali ks. Paweł Korobeinikov, ks. Dawid Romanowicz, ks. d. Łukasz Leonkiewicz oraz ks. d. Andrei Enachi. Natomiast chórem dyrygował pslamista Bogdan Kuźmiuk.

Po zakończeniu pierwszej Boskiej Liturgii ks. Paweł Korobeinikov z pomocą pana Grzegorza Kozioł, w imieniu Stowarzyszenia Wierni Tradycji Pokoleń, podziękował naszym najmłodszym wolontariuszom, którzy wzięli udział w listopadowej kolekcie "Ratujmy zabytkowe nagrobki" na terenie naszego cmentarza. Stowarzyszenie przygotowało pisemne podziękowania oraz słodkie upominki dla wolontariuszy: Olgi Krupicz, Makarego Krupicz, Cypriana Podlaskiego, Mikołaja Podlaskiego, Saszy Stemenković, Lazara Stemenkowić, Emilii Korobeinikov, Anastazji Korobeinikov, Łukasza Charlak, Wiktorii Charlak, Grzegorza Todryk.

Uroczyste nabożeństwo w górnej świątyni celebrował ks. prot. Andrzej Lewczak, w asyście proboszcza naszej parafii – ks. prot. Adama Misijuka, ks. prot. Piotra Rajeckiego oraz ks. protd. Jerzego Dmitruka. Podczas nabożeństwa List Apostolski został przeczytany przez lek. Daniela Gryko. Po przeczytaniu przez ks. protd. Jerzego Dmitruka fragmentu Świętej Ewangelii  kazanie wygłosił ks. prot. Piotr Rajecki.

W górnej cerkwi śpiewał chór parafialny pod kierownictwem prof. Włodzimierza Wołosiuka.

Na zakończenie Św. Liturgii duchowieństwo tradycyjnie udało się do relikwiarza św. mecz. Bazylego (Martysza), aby oddać mu pokłon.  W tym czasie chór wykonał wieliczanije świętym Męczennikom Chełmskim i Podlaskim.

Bezpośrednio po nabożeństwie rozpoczłęy się wybory do Rady Parafialnej i Komisji Rewizyjnej. Wyborom przewodniczył delegat Jego Eminencji Wielce Błogosławionego  Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski  - ks. prot. Andrzej Lewczak. Na członka komisji wyborczej wybrany został lek. Daniel Gryko.

Głosami parafian wyniki wyborów do Rady Parafialnej zaprezentowały się następująco:

  • Starosta cerkiewny - Zoja Bajko-Romańska
  • Zastępca starosty cerkiewnego - Grzegorz Kozioł
  • Skarbnik - Aneta Androsiuk
  • Członek Rady Parafialnej - Irena Sacharczuk
  • Członek Rady Parafialnej - Sławomir Makal

Komisja Rewizyjna:

  • Przewodnicząca - Halina Demianiuk
  • Członek Komisji Rewizyjnej - Zinaida Kulas
  • Członek Komisji Rewizyjnej - Jan Bajena

Po wyborach ks. proboszcz prot. Adam Misijuk podziękował ks. prot. Andrzejowi Lewczakowi za wspólną modlitwę i przeprowadzenie wyborów.

Po obu Św. Liturgiach odczytano ogłoszenia parafialne, w których m. in. podziękowano darczyńcom za ofiarność na rzecz remontu naszej światyni, dzięki czemu udało nam się m. in. przygotować i oddać do użytku nowe pomieszczenie  w dolnej cerkwi. Wokół cerkwi trwa aktualnie układanie kostki brukowej. Renowacja zabytkowych nagrobków w pełni - widać coraz bardziej efekty pracy. Podziękowano organizatorom i uczestnikom za przeprowadzenie wszystkich listopadowych warsztatów przygotowujących ozdoby, kartki oraz pierniki świąteczne na Kiermasz Świąteczny - Wspólne Dzieło Pomocy. Po czym zaporoszono wszystkich na to wydarzenie, które odbędzie się juz za tydzień, w dniu 2 grudnia 2018 roku o godz. 15.00 w Instytucie Głuchoniemych przy Placu Trzech Krzyży 4/6  w Warszawie. Organizatorami wydarzenia są: Parafia Prawosławna św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie, parafialny Punkt Katechetyczny oraz Stowarzyszenie "Wierni Tradycji Pokoleń”.

Trwa akcja zbierania środków na rzecz remontu na portalu pomagam.pl/cerkiew. Patronat nad zbiórką objęło Stowarzyszenie Wierni Tradycji Pokoleń.

śk

zdjęcia: ks. Dawid Romanowicz, lek. Andrzej Trofimiuk, Łukasz Charlak

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl