Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Niedziela po Objawieniu Pańskim

21.01.2019

Dzieciństwo, młodość i pierwszą część dorosłego życia Jezus Chrystus spędził w mieście Nazaret w Galilei, gdzie po powrocie z Egiptu osiadła Jego rodzina. W wieku około trzydziestu lat zaczął się przygotowywać do wypełnienia swojej misji. Przybył nad Jordan, aby wraz z innymi Judejczykami przyjąć chrzest od Jana. Potem poddał się próbie diabła na pustyni. A następnie wrócił do Galilei, zamieszkał w Kafarnaum. Zbawiciel wybrał na miejsce swojej służby strategiczne miasto i region: Kafarnaum w Galilei. W Kafarnaum mieszkali Jego uczniowie: Andrzej i Piotr, Jakub i Jan.

 Miasto to leżało na szlaku jednego z ówczesnych głównych traktów handlowych Palestyny, nazwanego później „Drogą morską". Podążały tędy karawany z Damaszku do Cezarei Palestyńskiej, leżącej na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Galilea to ziemie zamieszkane przez pogan. W czasach Mateusza połowę mieszkańców Galilei stanowili poganie posługujący się językiem greckim i aramejskim, sprawujący kulty pogańskie.

 Pror. Izajasz prorokował na temat tej sytuacji: „Galilea pogan, lud siedzący w ciemności ujrzał wielkie światło; dla przebywających w cienistej krainie śmierci wzeszło światło". Izajasz widział ciemność i śmierć oraz wielkie i wschodzące światło.Ciemność, to o wiele większy liberalizm moralny, niż w Judei. Więcej związków z poganami, więcej mieszanych małżeństw, więcej cudzoziemców i ośrodków kultu pogańskiego. Kraina śmierci to ludzie pozbawieni opieki, chorzy, odrzuceni, żyjący w mocy Złego. Wielkie i wschodzące Światło - to Syn Boga, pełen Ducha i mocy, to moc ewangelii Jezusa, to Boża moc uzdrawiająca.

Dnia 20 stycznia, w Niedzielę święcie Objawienia Pańskiego w naszej Parafii sprawowane były dwie Święte Liturgie:

Nabożeństwu w dolnej świątyni parafialnej przewodniczył ks. Paweł Korobeinokov, w asyście ks. Dawida Romanowicza, ks. d. Łukasza Leonkiewicz oraz ks. d. Andreia Enachi. Ze słowem nauki zwrócił się do zebarnych ks. Paweł, natomiast chórem dowodził pslamista Bogdan Kuźmiuk.

Uroczystemu nabożeństwu w górnej świątyni przewodniczył ks. prot. Adam Misijuk - proboszcz naszej parafii wraz z ks.prot. Piotrem Kosińskim, ks. prot. Piotrem Rajeckim, ks. protd. Jerzym Dmitrukiem oraz ks. protd. Markiem Zyc-Zyckowskim. Kazanie wygłosił ks. Adam.

Modlitewny śpiew podczas Świętej Liturgii wykonał chór parafialny przy naszej parafii pod dyrekcją prof. Włodzimierza Wołosiuk.

śk

zdjęcia: ks. Dawid Romanowicz

 

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl