Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Niedziela o celniku i faryzeuszu

17.02.2019

Dzisiejsza niedziela stanowi pierwszą niedzielę wprowadzającą nas w okres przygotowań do Wielkiego Postu i  nosi nazwę Niedzieli o celniku i faryzeuszu, ponieważ tą właśnie ewangeliczną przypowieścią nasza Matka Cerkiew zawsze otwiera ten szczególny okres przygotowań. W wigilię dzisiejszej niedzieli, tj. podczas wczorajszego całonocnego czuwania, po raz pierwszy w tym roku, korzystamy z wiel­kopostnej księgi liturgicznej "Triodionu Postnego"  i do normalnie odmawianych niedzielnych stichir i kanonów dodane zostają stichiry i kanony Niedzieli Celnika i Faryzeusza. Są one poświęcone nade wszystko pokorze warunkującej każdą prawdziwą pokutę.

W czytanej dziś przypowieści przedsta­wiony zostaje człowiek, który zawsze jest z siebie zadowolony i który mniema, że wypełnia Zakon, wypełnia wszystkie wymagania religii. Jest pewny siebie i dumny. W samej rzeczy okazuje się, że sfałszował sens religijnych wymagań, sprowadził je do zewnętrznego wypełniania przepisów i odmierza swoją po­bożność sumami pieniędzy, które ofiarowuje na świątynię. Natomiast Celnik poniża sam siebie i ta jego pokora usprawiedliwia go przed Bogiem.

Właśnie pokora jest tą moralną wartością, na którą przyjęte jest w naszych czasach nie zwracać uwagi, nawet całkowicie ją negować. Kultura i cywilizacja, w której żyjemy stale budzi w nas uczucie pychy, samochwalstwa i samozado­wolenia. Opiera się na przekonaniu, że człowiek może dojść do wszystkiego sam i nawet maluje nam Boga jako kogoś, kto niejako człowiekowi płaci za jego dokonania i dobre uczynki. Pokora, i to bez względu na to czy chodzi o pokorę indywidualną, czy zbiorową uważana jest za znak słabości, coś niegodnego prawdziwego człowieka.

Jak można stać się pokornym? Odpowiedź jest dla chrześcijanina prosta: przez kontemplowanie Chrystusa, będącego wcieleniem boskiej pokory, kon­templowaniem Tego, w którym Bóg objawił raz po wsze czasy całą swoją chwałę w pokorze i całą swoją pokorę w chwale. W noc, gdy Jego samoponiżenie dosięgło kresu, Chrystus rzekł: "Teraz Syn Człowieczy został uwielbiony i Bóg został uwielbiony w Nim" (Jan 13,31). Pokory nauczysz się kontemplując Chrys­tusa, który powiedział: "Uczcie się ode mnie, żem jest łagodny i pokornego serca" (Mat 11,29). I wreszcie nauczysz się pokory odmierzając i odnosząc do Niego całe swoje życie. Albowiem prawdziwa pokora jest absolutnie niemożliwa bez Chrystusa, dla faryzeusza nawet sama wiara staje się przedmiotem pychy, po faryzejsku chełpi się on swymi dokonaniami. Ponieważ pokora to początek wszelkiej prawdziwej pokuty, właśnie od prośby o nią zaczyna się przygotowanie do Postu. Pokuta będąc ze swej istoty odnową i powrotem do prawdziwego porządku rzeczy i prawidłowego ich rozumienia, jest zakot­wiczona w pokorze. Pokora jest jej owocem i dopełnieniem.

Jesteśmy na samym progu przedpostnego zwrotu ku pokucie, więc Wyzbyjmy się – jak głosi dzisiejszy Kondakion niedzielny - faryzejskiej napuszoności i uczmy się doceniać pokorę słów Celnika.

W ową niedzielę, w naszej parafii,  sprawowane były dwie Św. Liturgie. Pierwszą o godzinie 8.30 celebrował ks. prot. Piotr Kosiński, wraz z ks. Dawidem Romanowiczem, ks. d. Łukaszem Leonkiewiczem oraz d. Andrzejem Enachi. Chórem dyrygował pslamista Bogdan Kuźmiuk. Ze słowem nauki zwrócił się do zebranych ks. Dawid.

Nabożeństwu o godz. 10.00 przewodniczył ks. prot. Adam Misijuk - proboszcz naszej parafii, w asyście ks. prot. Piotra Rajeckiego, ks. protd. Jerzego Dmitruka oraz  ks. protd. Marka Zyc-Zyckowskiego. Podczas nabożeństwa List Apostolski został odczytany przez lek. Daniela Gryko. Po przeczytaniu fragmentu Świętej Ewangelii  kazanie wygłosił ks. Piotr.

Śpiewał chór parafialny pod kierownictwem prof. Włodzimierza Wołosiuka.

Tej niedzieli, pierwszej po przerwie zimowej w szkołach, rozpoczęlismy nowy semestr nauki religii prawosławnej w naszym Punkcie Katechetycznym. Dodatkowo rozpoczęliśmy cykliczne zajęcia umuzykalniające dla dzieci w wieku 6-11 lat -  zaraz po lekcji religii, ok. godz. 11:40 w sali klas 0-I-II (ks. Dawida), na które serdecznie zapraszamy. Prowadzi je p. Aleksandra Karpiuk w współpracy z m. Ewą Misijuk.

Przygotowujemy się także do II etapu remontu naszej cerkwi: remontu podstawy i bębna kopuły. Zostały złożone już wnioski o dotacje na kontynuacje prac remontowych, prosimy więc o modlitwy aby rozpatrzono je pozytywnie.

Trwa akcja zbierania środków na rzecz remontu na portalu pomagam.pl/cerkiew. Patronat nad zbiórką objęło Stowarzyszenie Wierni Tradycji Pokoleń, które od niedawna otrzymało status Organizacji Pożytku Publiczengo i prosi o 1% podatku na rzecz remontu naszej cerkwi.

śk

zdjęcia: ks. Dawid Romanowicz, Włodzimierz Misijuk

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl