Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Niedziela o Sądzie Ostatecznym

03.03.2019

Nasza Matka Cerkiew zaczyna wprowadzać nas do wielkiego wysiłku Postu, jaki zainaugurowany zostanie za siedem dni, a licząc się z naszą słabością czyni to powoli i stopniowo.

W wigilię tego dnia, w Sobotę Mięsopustną, zostajemy wezwani przez Kościół do wspominania tych, którzy "zasnęli w nadziei zmartwychwstania i życia wiecznego". Jest to naprawdę Wielki dzień modlitwy Kościoła za jego zmarłych członków. Aby zrozumieć na czym polega związek postu z modlitwą za zmarłych winniśmy pamiętać, że chrześcijaństwo jest religią miłości. Chrystus przekazał swoim apostołom nie naukę o osobistym, indywidualnym zbawieniu, lecz dał im nowe przykazanie, by "...miłowali się nawzajem". I dodał: "po tym poznają wszyscy, że jesteście moimi uczniami iż panować będzie między wami miłość". Tak więc miłość jest podstawą i najgłębszą istotą życia Kościoła, który - wedle powiedzenia św. Ignacego z Antiochii - stanowi "jedność wiary i miłości". Jak grzech oznacza zawsze brak miłości i stąd rozdział, izolację, wojnę wszystkich przeciwko wszystkim, tak nowe życie, które dał nam Chrystus i prze­kazał Kościółowi, nade wszystko okazuje się życiem pod znakiem pojednania, "zebraniem w jedno tych, co byli rozproszeni", odnową miłości zwichniętej przez grzech. I czyż może być mowa o jakimkolwiek powrocie do Boga i pojednaniu z Nim, jeślibyśmy naprzód w naszych wzajemnych stosunkach nie wrócili do praktykowania przykazania miłości? Modlitwa za zmarłych to zasadniczy przejaw Kościoła jako miłości.

Prosimy Boga, by pamiętał o tych, których wspominamy, a wspominamy ich dlatego, że ich miłujemy. Modląc się za nich spotykamy się z nimi w Chrystusie - Chrystusie, który sam jest miłością i który właśnie dlatego, że jest miłością pokonał śmierć. W Chrystusie nie ma różnicy między żywymi i umarłymi, gdyż w Nim wszyscy okazują się żywi. Jest On życiem, a życie jest światłością człowieka. Kochając Chrystusa kochamy wszystkich, którzy w Nim są, a kochając tych co w Nim są, kochamy Chrystusa: taka jest racja Kościoła i racja jego modlitw za umarłych.

Temat Mięsopustnej Niedzieli to znów miłość. Ewangeliczne czytanie tego dnia poświęcone jest przypowieści Chrystusa o Sądzie Ostatecznym (Mat 23,31-46). Wedle jakiego kryterium będzie Chrystus nas sądził, gdy przyjdzie po raz drugi? Przypowieść odpowiada: wedle kryterium miłości - miłości rozumianej nie jako abstrakcyjny humanitaryzm, lecz konkretna miłość do człowieka, miłość do konkretnych ludzi, z którymi z Woli Bożej przychodzi nam się w życiu spotykać.

Chrześcijańska miłość to zauważanie Chrystusa w innym człowieku, kimkolwiek by on był, potraktowania go jako kogoś, kogo Bóg - wedle Swego odwiecznego i tajemnego zamysłu - postanowił choćby tylko na kilka chwil wprowadzić w nasze życie.

Owej niedzieli, w naszej parafii, sprawowane były dwie Św. Liturgie. Pierwszą o godzinie 8.30 celebrował ks. Paweł Korobeinikov, wraz z ks. Dawidem Romanowiczem, ks. d. Łukaszem Leonkiewiczem oraz ks. d. Andreiem Enachi. Chórem dyrygował pslamista Bogdan Kuźmiuk. Ze słowem nauki zwrócił się do zebranych ks. Paweł.

Nabożeństwu o godz. 10.00 przewodniczył ks. prot. Adam Misijuk - proboszcz naszej parafii, w asyście ks. prot. Piotra Kosińskiego, ks. prot. Piotra Rajeckiego, ks, protd. Jerzego Dmitruka oraz  ks. protd. Marka Zyc-Zyckowskiego. Podczas nabożeństwa List Apostolski został odczytany przez lek. Daniela Gryko. Po przeczytaniu fragmentu Świętej Ewangelii kazanie wygłosił ks. Piotr Kosiński.

Śpiewał chór parafialny pod kierownictwem prof. Włodzimierza Wołosiuka.

Po przerwie zimowej w szkołach, rozpoczęlismy nowy semestr nauki religii prawosławnej w naszym Punkcie Katechetycznym. Dodatkowo rozpoczęliśmy cykliczne zajęcia umuzykalniające dla dzieci w wieku 6-11 lat -  zaraz po lekcji religii, ok. godz. 11:40 w sali klas 0-I-II (ks. Dawida), na które serdecznie zapraszamy. Prowadzi je p. Aleksandra Karpiuk w współpracy z m. Ewą Misijuk.

Przygotowujemy się także do II etapu remontu naszej cerkwi: remontu podstawy i bębna kopuły. Zostały złożone już wnioski o dotacje na kontynuacje prac remontowych, prosimy więc o modlitwy, aby rozpatrzono je pozytywnie.

Trwa akcja zbierania środków na rzecz remontu na portalu pomagam.pl/cerkiew. Patronat nad zbiórką objęło Stowarzyszenie Wierni Tradycji Pokoleń, które od niedawna otrzymało status Organizacji Pożytku Publiczengo i prosi o 1% podatku na rzecz remontu naszej cerkwi.

Stowarzyszenie Wierni Tradycji Pokoleń wspólnie z naszą parafią zaprsza na Maslenicę, która odbędzie się 8 marca (piątek) o godz. 18.30  w domu parafialnym. Osoby zainteresowane proszone są o zgłaszanie swego udziału poprzez wpisanie się na listę w swieszcznom jaszczykie naszej cerkwi. Obowiązuje koszyczek własny. Serdecznie zapraszamy!

śk

zdjęcia:  lek. Andrzej Trofimiuk Włodzimierz Misijukm, Maksym Maksimiuk

 

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl