Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Niedziela Palmowa. Wejście Jezusa Chrystusa do Jerozolimy

21.04.2019

W dniu dzisiejszym cały świat prawosławny świętuje jedno z 12 wielkich świąt  Cerkwi prawosławnej - Wjazd Pana Naszego Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, poprzedzający na kilka dni Jego mękę i śmierć krzyżową oraz chwalebne Zmartwychwstanie. 

To ewangeliczne wydarzenie co ciekawe opisują wszyscy czterej ewangeliści, natomiast my, podobnie jak wczoraj, usłyszeliśmy w cerkwiach słowa Ewangelii wg św. Jana, gdyż to właśnie u apostoła Jana opis wydarzenia wskrzeszenia Łazarza, płynnie przechodzi w relację z Wjazdu Chrystusa do Jerozolimy i tym samym stanowi jedno. Bo liturgicznie tak właśnie nasza Matka Cerkiew łączy nam te wydarzenia – stanowiące wspólnie zapowiedź Aktu Zbawczego Chrystusa i Zmartwychwstania.  Doskonale jest to ukazane w troparionie tych wydarzeń:

Powszechne  zmartwychwstanie  przed  swoją  męką uwiarygodniając, z martwych wzbudziłeś Łazarza, Chryste Boże, przeto i my, jak  hebrajskie  dzieci,  niosąc  symbole  zwycięstwa,  śpiewamy  Ci,  Zwycięzco śmierci: Hosanna na wysokościach! Błogosławiony, który idzie w imię Pańskie!

Do tego czasu Chrystus starannie unikał wszelkich zaszczytów i surowo zabraniał swoim uczniom, jak i osobom przez niego uzdrawianym mówienia głośno, iż jest On długo oczekiwanym Mesjaszem. Natomiast w dniu dzisiejszym, wraz ze swoim triumfalnym wjazdem do Świętego Miasta, siedząc na oślicy jak niegdyś prorok Dawid Objawia się już wszystkim jawnie jako Zbawiciel.

Możemy zadać pytanie czemu dopiero teraz? Odpowiedź znajdujemy u Ojca naszego św. Jana Chryzostoma: „Na początku aktu naszego zbawienia Jezus nie był jeszcze wszystkim znany, a czas Jego cierpień jeszcze nie nastąpił. Dlatego, aż do tego czasu ukrywał się. Jednakże, po tym gdy objawił wiele przykładów Swojej wszechpotęgi i gdy krzyż był już u drzwi ujawnił siebie w sposób uroczysty. Wszystko to mogło być już uczynione na początku, ale niczemu by już nie służyło”

Teraz już Izraelici i wszyscy ludzie , którzy do tej pory słyszeli tylko z opowieści i przekazów ustnych, że to może być długooczekiwany Mesjasz, otrzymali jasną deklarację Samego Chrystusa, że jest Zbawicielem świata. I jak mówi święty Innocenty arcybiskup Chersonezu: "Tym samym Chrystus, odbiera już możliwość tym Judejczykom i innym niedowiarkom, którzy znając Jego liczne cuda i nauczanie mimo to odrzucali Jego jako Mesjasza, usprawiedliwiając się tym, że nie odsłonił im siebie jasno i jednoznacznie jako Chrystusa Syna Dawidowego".

Wśród ówczesnych uczniów i wyznawców Chrystusa było mnóstwo ludzi bogatych i zamożnych, którzy na jedno tylko Jego słowo mogli przygotować mu owy tryumfalny wjazd do Jerozolimy z istnie cesarski dostojeństwem z rydwanem tryumflanym, siłami zbrojnymi i innymi ozdobami królewskimi tych czasów. Jednak Król Izraela objawia się córze Syjonu w prostocie i ubóstwie, jadąc na pożyczonej oślicy w gronie, równie ubogich jak On 12 uczniów.  Najdostatniejszy z władców nigdy do tej pory nie objawiał się w takiej prostocie i ubóstwie jak teraz Jezus. Jednak wszystko to co ozdabiało Jego wjazd pochodziło z autentycznej radości i żarliwości ludu i uczniów Chrystusa. A wszystko to dlatego, że Jego Królestwo nie było z tego świata.

W tę świąteczną niedzielę, sprawowane były naturalnie dwie Św. Liturgie: poranną, dedykowaną dla dzieci i młodzieży, o godzinie 8:30 w dolnej świątyni sprawowali wspólnie ks. Paweł Korobeinikov oraz ks. Dawid Romanowicz, w asyście diakonów: Łukasza Leonkeiwicza i Andreia Enachi. W czasie nabożeństwa śpiewał chór pod kierownictwem psalmisty Bogdana Kuźmiuka.

Nabożeństwu w górnej świątyni o godzinie 10:00 przewodniczył ks. proboszcz prot. Adam Misijuk, w asyście: ks. prot. Piotra Kosińskiego, ks. prot. Piotra Rajeckiego, ks. protodiakona Jerzego Dmitruka oraz ks. protodiakona Marka Zyc-Zyckowskiego. Podczas Świętej Liturgii List Apostolski został przeczytany przez lektora Daniela Gryko, zaś dwa fragmenty Świętej Ewangelii odczytał ks. protodiakon Jerzy Dmitruk.

Na zapriczastnom ks. prot. Piotr Kosiński zwrócił się do zebarnych ze słowem nauki.

Po zakończeniu nabożeństwa dokonano poświęcenia palemek. Następnie słowa podziękowania i pozdrowienia ks. Proboszcza popłynęły w kierunku  wszystkich obecnych w świątyni, dziękując za wspólną modlitwę, a w szczególności pozdrowiono tych, którzy tego dnia tak licznie przystapili do Św. Eucharystii.

Trwa akcja zbierania środków na rzecz remontu na portalu pomagam.pl/cerkiew. Patronat nad zbiórką objęło Stowarzyszenie Wierni Tradycji Pokoleń.

śk

zdjęcia: ks. Dawid Romanowicz, lek. Andrzej Trofimiuk, lek. Daniel Gryko, Łukasz Charlak

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl