Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Wielki Tydzień

26.04.2019

Wielki Poniedziałek

Podczas nabożeństw Wielkiego Tygodnia przeżywamy ostatnie dni ziemskiego życia Jezusa Chrystusa – Jego cierpienia i śmierć – stąd też ten tydzień nazywamy Tygodniem Męki Pańskiej, bądź też Czystym Tygodniem.

W poniedziałek Wielkiego Tygodnia Cerkiew wspomina Józefa syna Jakuba którego bracia, kierowani zazdrością, sprzedali do niewoli egipskiej. Jego niezasłużone cierpienie, a następnie wywyższenie symbolizują życie Chrystusa. Słyszeliśmy również ewangeliczne czytanie o przeklętym drzewie figowym.

A widząc drzewo figowe przy drodze, podszedł ku niemu, lecz nic na nim nie znalazł oprócz liści. I rzekł do niego: Niechże już nigdy nie rodzi się z ciebie owoc! I drzewo figowe natychmiast uschło. (Mt 21;19)

Tradycja Cerkwi mówi, że to uschnięte drzewo – symbolizuje stary Izrael, który nie wydał owocu.

W tym dniu, tj. 22 kwietnia, w naszej parafii o poranku sprawowano godziny kanoniczne z czytaniem św. Ewangelii, natomiast Liturgię Uprzednio Poświęconych Darów, o godzinie 17:00, celebrował ks. Proboszcz Adam Misijuk wspólnie z ks. Pawłem Korobeinikovym oraz ks. Dawidem Romanowiczem.

Śpiewał chór młodzieżowy "Lestwica" dowodzony przez psalmistę Bogdana Kuźmiuka.

Wielki Wtorek

W Wielki Wtorek usłyszeliśmy o potrzebie gotowości do przyjęcia Chrystusa. Doskonale wyraża to przypowieść o Dziesięciu Pannach. Tak jak mądre Panny, każdy z nas powinien być gotowy na przyjęcie Chrystusa.

Tego dnia, tj. 23 kwietnia, o poranku sprawowano godziny kanoniczne z czytaniem św. Ewangelii, natomiast Liturgię Uprzednio Poświęconych Darów, o godzinie 17:00, celebrował ks. Proboszcz Adam Misijuk wspólnie z ks. Pawłem Korobeinikovym, ks. Dawidem Romanowiczem, w asyście ks. d. Łukasza Leonkiewicza.

Śpiewał chór parafialny, którym dyrygował psalmista Bogdan Kuźmiuk.

Wielka Środa

W Wielką Środę Matka Cerkiew wspomina dwa wydarzenia odnoszące się do ekonomii zbawienia rodu ludzkiego. Pierwszym jest namaszczenie Jezusa Chrystusa przez kobietę - nierządnicę - mirrą, czyli, jak pisze ewangelista Mateusz: alabastrowym flakonikiem drogiego olejku (Mt 26, 7). Drugie wydarzenie odnosi się do haniebnej zdrady i wydania Żydom, za trzydzieści srebrników, naszego Zbawiciela, przez Judasza Iskariotę (zob. Mt 26, 14-15).

W tym dniu, tj. 24 kwietnia, w naszej parafii o godzinie 7:00 zostały odsłużone godziny kanoniczne z czytaniem św. Ewangelii, po których bezpośrednio rozpoczęła się ostatnia już w tym roku Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów, którą współcelebrowali: ks. Proboszcz Adam Misijuk, ks. prot. Piotr Kosiński, ks. prot. Piotr Rajecki, ks. Paweł Korobeinikov, ks. Dawid Romanowicz, ks. protodiakon Jerzy Dmitruk, ks. protodiakon Marek Zyc-Zyckowski, ks. d. Łukasz Leonkiewicz. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż praktycznie wszyscy obecni w naszej wolskiej świątyni wierni przystąpili do Sakramentu Św. Eucharystii.

Po zakończeniu owej Św. Liturgii po raz ostatni w tym roku została odczytana wielkopostna modlitwa Świętego Efrema Syryjczyka – Hospodi i Władyko żywota mojeho…

Podczas nabożeństwa śpiewał chór parafialny kierowany przez prof. Włodzimierza Wołosiuka.

Wieczorem sprawowano jutrznię.

Wielki Czwartek

W Wielki Czwartek, Matka Cerkiew wspomina Ostatnią Wieczerzę oraz ustanowienie Sakramentu Eucharystii. Podczas Boskiej Liturgii przygotowuje się Św. Dary dla chorych. Wielki Czwartek jest także dniem ustanowienia sakramentu Kapłaństwa.

W tym dniu, tj. 25 kwietnia, uroczystą Św. Liturgię Bazylego Wielkiego o godzinie 8:00 celebrował Proboszcz naszej Parafii – ks. mitrat prot. Adam Misijuk wspólnie z: ks. prot. Piotrem Kosińskim, ks. Pawłem Korobeinikovym, ks. Dawidem Romanowiczem, ks. protodiakonem Jerzym Dmitrukiem, ks. protodiakonem Markiem Zyc-Zyckowskim, ks. d. Łukaszem Leonkiewiczem. Śpiewał chór parafialny pod dyrekcją prof. Włodzimierza Wołosiuka.

W Wielki Czwartek, zgodnie z Ustawem cerkiewnym, Święta Liturgia Św. Bazylego Wielkiego była połączona z wieczernią (nieszpory). W miejscu: Иже Херувимы ... usłyszeliśmy śpiew:

Вечери Твоея тайныя днесь, Сыне Божий, причастника мя приими; не бо врагом Твоим тайну повем, ни лобзания Ти дам, яко Иуда, но яко разбойник исповедаю Тя: помяни мя, Господи, во Царствии Твоем. Аллилуия. Аллилуия. Аллилуия.

Przyjmij mnie dzisiaj, Synu Boży, jako uczestnika Twej tajemnej wieczerzy, gdyż nie zdradzę Twym wrogom tajemnicy, ani też nie pocałuję Ciebie jak Judasz, lecz jak łotr wyznaję Ciebie: Wspomnij mnie, Panie, w Królestwie Twoim. Alleluja. Alleluja. Alleluja.

Po zakończeniu Św. Liturgii ks. Adam pozdrowił wszystkich zebranych w świątyni, a w szczególności priczastników, z wielkim Świętem Ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa.

Wieczorem tego samego dnia o godzinie 17:00 sprawowane było nabożeństwo jutrzni Wielkiego Piątku. Nabożeństwo to jest wyjątkowe i niepowtarzalne w swojej formie i treści. Według tradycji Matki Cerkwi w trakcie jutrzni Wielkiego Piątku czytanych jest dwanaście fragmentów Świętej Ewangelii, opisujących ostatnie wydarzenia z ziemskiego życia Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Temu wyjątkowemu i niepowtarzalnemu nabożeństwu, które można określić mianem czuwania wraz z Chrystusem w Sadzie Getsemani, przewodniczył Proboszcz naszej Parafii – ks. mitrat prot. Adam Misijuk, a asystowali mu: ks. prot. Piotr Kosiński, ks. prot. Piotr Rajecki, ks. Paweł Korobeinikov, ks. Dawid Romanowicz, ks. protodiakon Jerzy Dmitruk, ks. protodiakon Marek Zyc-Zyckowsk, ks. d. Łukasz Leonkiewicz. Wielkopiątkowe antyfony, tropariony i inne pieśni jutrzni wykonał chór parafialny dyrygowany przez prof. Włodzimierza Wołosiuka. Po nabożeństwie wierni pokłonili się stojącej na środku świątyni Golgocie, czyli ikonograficznemu przedstawieniu ukrzyżowanego Zbawiciela.

Na zakończenie jutrzni ze słowem do wiernych zwrócił się ks. Adam.

Wielki Piątek

Wielki Piątek jest dniem szczególnym w cerkiewnym kalendarzu liturgicznym. Tego dnia wspominamy śmierć na krzyżu Pana naszego Jezusa Chrystusa. Z tego też powodu w Wielki Piątek w żadnej cerkwi prawosławnej nie jest sprawowana Św. Liturgia – Ofiara Eucharystyczna, bowiem nasz Zbawiciel sam składa siebie w ofierze. Ojcowie Cerkwi mówią, że Jezus Chrystus na krzyżu był Tym, który ofiarę przyjął, który ofiarę złożył i który sam stał się ofiarą. W naszej świątyni, podobnie jak i we wszystkich prawosławnych cerkwiach na świecie, rano czytane były tylko Wielkie Godziny Kanoniczne.

W Wielkopiątkowe popołudnie nasi parafianie uczestniczyli w nabożeństwie wieczornym, na którym czytane były fragmenty ze Starego Testamentu (scs. paremije). Podczas śpiewu stichery Tiebie odiejuszczagosia swietom jako rizoju (Ciebie, który odziewasz się światłością, jak w szatę) kapłan okadził znajdującą się na prestole płaszczanicę (całun z wizerunkiem Chrystusa), która po modlitwie Ojcze nasz została uroczyście wyniesiona na środek świątyni, gdzie została złożona na pięknie przyozdobionej kwiatami grobnicy.

W tym momencie rozpoczęło się nabożeństwo jutrzni Wielkiej Soboty. Wszystkim obecnym w naszej świątyni wiernym zostały rozdane specjalnie przygotowane teksty z porządkiem jutrzni w języku cerkiewnosłowiańskim oraz polskim, aby każdy wsłuchując się w czytane i śpiewane teksty tego nabożeństwa, mógł zrozumieć, że uczestniczy w pogrzebie Chrystusa i mógł jeszcze bardziej zagłębić się w pięknie i mistyce tego nabożeństwa.

W jego trakcie śpiewana jest 17. katyzma, która podzielona jest na trzy Stacje (Statii). Po wysłuchaniu Statii i Kanonu nastąpiło Sławosłowije – Doksologia. Płaszczanica ponownie została okadzona, a następnie przy śpiewie Swiatyj Boże i żałobnym dźwięku dzwonów, rozpoczął się krestnyj chod  z płaszczenicą wokół świątyni.

To niezwykłe nabożeństwo celebrował Proboszcz naszej Parafii – ks. prot. Adam Misijuk, w asyście: ks. prot. Piotra Kosińskiego, ks. prot. Piotra Rajeckiego, ks. Pawła Korobeinikova, ks. Dawida Romanowicza, ks. protodiakona Jerzego Dmitruka, ks. protodiakona Marka Zyc-Zyckowskiego, ks. d. Łukasza Leonkiewicza oraz ks. d. Andreia Enachi. Całość nabożeństwa upiększył swym modlitewnym śpiewem chór parafialny kierowany przez prof. Włodzimierza Wołosiuka.

Wielka Sobota

W Wielką Sobotę wspominamy pogrzeb Pana naszego Jezusa Chrystusa oraz zstąpienie Zbawiciela do otchłani. Poprzez ten fakt rodzaj ludzki został wezwany przez naszego Zbawiciela ze zniszczalności do życia wiecznego. Jak czytamy w Synaksarionie Wielkiej Soboty: Święta Czterdziesiątnica przewyższa wszystkie pozostałe dni w roku, ale jeszcze bardziej od niej Wielki Tydzień, a z dni Wielkiego Tygodnia największy, czyli ta Wielka Święta Sobota (…) Słowo Boże zstąpiło więc z ciałem do grobu, zstępuje ono też do otchłani z nieskalaną i Bożą swoją duszą, oddzieloną po śmierci od ciała.

W tym dniu, tj. 27 kwietnia, w naszej parafii o godzinie 7:00 sprawowana była uroczysta Boska Liturgia św. Bazylego Wielkiego, która zgodnie z cerkiewnym Ustawem, rozpoczęła się wieczernią. Nabożeństwu przewodniczył Proboszcz naszej Parafii – ks. prot. Adam Misijuk, zaś współcelebrantami Św. Liturgii byli: ks. prot. Piotr Kosiński, ks. prot. Piotr Rajecki, ks. Paweł Korobeinikov, ks. Dawid Romanowicz, ks. protodiakon Jerzy Dmitruk,  ks. protodiakon Marek Zyc-Zyckowski oraz ks. d. Łukasz Leonkiewicz

Charakterystyczną cechą wielkosobotniej Św. Liturgii jest czytanie starotestamentowych proroctw odnoszących się do osoby Zbawiciela rodu ludzkiego - Chrystusa.

Po przeczytaniu przez lektora Daniela Gryko Listu Apostolskiego Świętego Apostoła Pawła do Rzymian (Rz 6, 3-11), w trakcie uroczystego śpiewu wersetów z psalmów, szaty kapłańskie oraz przykrycie ołtarza zostały zmienione z postnego ciemnego koloru na kolor jasny.

Następnie przez ks. protodiakona Jerzego Dmitruka odczytany został fragment Świętej Ewangelii według Świętego Apostoła i Ewangelisty Mateusza (Mt 28, 1-20), w której usłyszeliśmy radosną nowinę o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Po zakończeniu Św. Liturgii duchowieństwo udało się na środek świątyni, gdzie dokonano pierwszego w tym roku poświęcenia pokarmów paschalnych. Następnie, zgodnie z wielowiekową tradycją Matki Cerkwi, został pobłogosławiony chleb i wino ku pokrzepieniu i nabraniu sił cielesnych oraz duchowych przez wiernych czuwających w świątyni.

W trakcie nabożeństwa śpiewał chór parafialny pod kierownictwem prof. Włodzimierza Wołosiuka.

śk

zdjęcia: Włodzimierz Misijuk, Michał Panasiuk

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl