Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Niedziela Wszystkich Świętych

23.06.2019

Dzisiaj, w pierwszą niedzielę po Pięćdziesiątnicy, świętujemy pamięć wszystkich świętych po całej ziemi: w Azji, Libii, Europie, na północy i południu. Obecne święto teoforyczni Ojcowie nakazali obchodzić po Zstąpieniu Najświętszego Ducha, jakby wskazując, że wszystko to dokonało się przez apostołów dzięki Jego przyjściu, które dało mądrość i oświeciło pochodzących z naszej natury, odrodziło ich w poprzedniej godności człowieka dla uzupełnienia chóru anielskiego, który odpadł, i przez Chrystusa do Boga przywiodło jednych przez męczeństwo i krew, a innych przez cnotliwe życie i obyczaje.

Oto dokonuje się to, co przewyższa wszelką naturę. Duch Święty bowiem z natury swej dysponujący dążeniem do góry, zstępuje w postaci ognia, a proch ziemski, z natury dążący w dół, wstępuje na niebiosa, a jest to nasza natura. Przecież nasze ciało, wcześniej przyjęte i przebóstwione przez Boga Słowo, które zostało podniesione i zasiadło po prawicy Chwały Ojca, teraz zgodnie z obietnicą wszystkich mających takie upodobanie pociąga ku sobie, jak bowiem Bóg Słowo okazał dzieła pogodzenia i pewien opatrznościowy cel swego przyjścia w ciele i ekonomii.

Poprzednio bowiem odrzuconych – ciemny lud pogan – doprowadza On do zjednoczenia i przyjaźni ze sobą, podczas gdy natura ludzka przynosi Bogu dosłownie pewne początki, to znaczy tych, którzy swoimi dobrymi uczynkami byli w niej różnym sposobem doświadczani. Oto pierwszy powód, dla którego świętujemy pamięć wszystkich świętych. Drugi jest następujący. Przecież wielu spodobało się Bogu największymi cnotami, ale z różnych przyczyn lub pewnych ludzkich okoliczności pozostali nieznani ludziom, mając jednak wszelką chwałę u Boga, lub dlatego jeszcze, że wielu spędziło życie według Chrystusa u Hindusów, Egipcjan i Arabów, w Mezopotamii, Frygii i na północnych wybrzeżach Morza Czarnego, a także na całym Zachodzie aż do wysp Brytyjskich, a mówiąc prościej, wszędzie na Wschodzie i na Zachodzie, i niełatwo było z powodu ich niezliczoności uczcić wszystkich jak należy zgodnie ze zwyczajem Kościoła, to święci ojcowie, abyśmy zyskali pomoc u tych, którzy w jakiej by to nie było ziemi spodobali się Bogu, a także ze względu na przyszłych świętych, postanowili spełniać świętowanie wszystkim świętym, otaczając czcią wszystkich, którzy przedtem byli i będą, znanych i nieznanych, wszystkich, których oświecił Duch Boży, w nich mieszkający.

Jest jeszcze trzeci powód. Wszystkich świętych, oddzielnie świętowanych codziennie, należało zjednoczyć w jednym dniu, aby okazało się, że wszyscy oni jedynie ze względu na Chrystusa prowadzili życie ascetyczne, wszyscy przeszli przez jedną arenę cnót i w ten sposób wszyscy jako słudzy jednego Boga zostali godnie ukoronowani i stanowili Kościół, zapełnili sobą świat nieba, pobudzając i nas do podjęcia równych z nimi wysiłków różnego rodzaju i postaci, dążąc z wszelką gorliwością do tego, do czego każdy ma zdolności.

Pierwszą Liturgie św. o godzinie 8:30 w dolnej świątyni sprawował ks. prot. Piotr Kosiński w asyście ks. Dawida Romanowicza oraz diakonów: Łukasza Leonkiewicza i Andrzeja Enachi. Fragment z Dziejów Apostolskich przeczytał lek. Marcin Bielawski. Perykopę ewangeliczną odczytał ks. Łukasz, homilię wygłosił ks. Piotr, jak również zapoznał wiernych z ogłoszeniami parafialnymi i planem nabożeństw na nadchodzący tydzień. Chórem dyrygował lek. Bogdan Kuźmiuk.

Nabożeństwu w górnej świątyni o godzinie 10:00 przewodniczył ks. mitrat Adam Misijuk w asyście ks. prot. Piotra Rajeckiego, ks. Pawła Korobeinikov oraz protodiakona Jerzego Dmitruka. Podczas Liturgii św. List Apostolski odczytał lektor Daniel Gryko, zaś Ewangelię Niedzieli - protodiakon Jerzy Dmitruk. Homilię wygłosił ks. Paweł. Chórem dyrygował prof. Włodzimierz Wołosiuk.

Trwają prace remontowe głównej kopuły wolskiej świątyni. Akcja zbierania środków na rzecz remontu prowadzona jest również na portalu pomagam.pl/cerkiew. Patronat nad zbiórką objęło Stowarzyszenie Wierni Tradycji Pokoleń.

Po zakończeniu nabożeństwa ks. Adam w imieniu duchowieństwa i wszystkich zebranych w świątyni złożył życzenia imieninowe ks. Piotrowi Rjackiemu, którego pamięć niebiańskiego opiekuna - św. Piotra z Atosu - Cerkiew wspomina  w nadchodzący wtorek (12/25 czerwca).

xpk

zdjęcia: ks. Dawid Romanowicz, Arseniusz Korobeinikov, Łukasz Charlak

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl