Nabożeństwa

Święta Liturgia
 
ŚRODA, PIĄTEK- Liturgia UPD
- 9.00 i 17.00
 
SOBOTA - 9.00 - dolna cerkiew
 
NIEDZIELA
7:00  - górna cerkiew
 
8:30 -  dolna cerkiew
(nabożeństwo dla dzieci i młodzieży)
 
10.00 - górna cerkiew

Modlitwa za dusze zmarłych

PONIEDZIAŁEK - SOBOTA  9:00
 

Akatyst

ŚRODA 17:00
 
 
W dni powszednie cerkiew jest dostępna (otwarta) dla wiernych w godzinach 8.30-18.00

Pobierz kalendarium


Zobacz kalendarz prawosławny

Niedziela Wszystkich Świętych. Męczenników Chełmskich i Podlaskich

21.06.2020

W pierwszą niedzielę po Pięćdziesiątnicy, świętujemy pamięć Wszystkich Świętych. Św. Ojcowie nakazali obchodzić dzisiejszy dzień po Zstąpieniu Najświętszego Ducha, ukazując na prawdę, że wszystko to dokonało się przez apostołów dzięki Jego przyjściu. Bóg Duch Święty daje mądrość i oświeca przychodzących do Niego.

W dzisiejszym czytaniu dostrzegamy trudne słowa Zbawiciela skierowane do uczniów i narodu. Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien” (Mt 10:37-38). Bynajmniej, nie oznacza to by wszystko dosłownie zostawić. Należy najpierw wyznaczyć najważniejsze parytety w osobistej drodze duchowej i nie zaniedbywać obowiązków wobec najbliższych i bliźniego. Nie każdy może być ascetą na pustyni, ale i oni w odosobnieniu, modlą się za cały świat. Chrystus jest ontologicznym celem naszego pielgrzymowania.

W tym roku wspomnienie Wszystkich Świętych Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej przypadło na drugą niedzielę po Pięćdziesiątnicy. Z uwagi na fakt, iż wolska świątynia posiada relikwie św. męczennika Bazylego, ten dzień jest uważany jako trzecie święto parafialne.

Obchody święta w wolskiej parafii rozpoczęły się w sobotę o godzinie 17:00 nabożeństwem całonocnego czuwania. Następnie, o godzinie 23:00 odsłużono akatyst przed relikwiarzem świętego męczennika kapłana Bazylego Martysza.

Pierwszą Liturgię św. o północy rozpoczął ks. proboszcz mitrat Adam Misijuk w asyście protodiakona Jerzego Dmitruka.

Przed główną Liturgią miało miejsce Małe poświęcenie wody.

Liturgii o godz. 10.00 przewodniczył ks. prot. Piotr Kosiński wspólnie z ks. prot. Piotrem Rajeckim, ks. Dawidem Romanowiczem w asyście diakona Łukasza Leonkiewicza, protod. Marka Zyc-Zyckowskiego i diakona Andrzeja Enachi.

Bezpośrednio po Boskiej Liturgii, z okazji święta, zaproszono wszystkich wiernych obecnych w cerkwi na uroczysty poczęstunek w ogrodzie przy domu parafialnym.

ks. prot. Piotr Kosiński

zdjęcia: ks. Dawid Romanowicz, lek. Andrzej Trofimiuk, Włodzimierz Misijuk
 

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl