Nabożeństwa

Święta Liturgia

PONIEDZIALEK - SOBOTA 
 9.00 - dolna cerkiew
 
NIEDZIELA

7:00  - górna cerkiew

8.30 - dolna cerkiew

10:00  - górna cerkiew

Modlitwa za dusze zmarłych

PONIEDZIAŁEK - SOBOTA  9:00

Akatyst

ŚRODA 17:00

 
W dni powszednie cerkiew jest dostępna (otwarta) dla wiernych w godzinach 8.30 -15.00

Pobierz kalendarium


Zobacz kalendarz prawosławny

Wielkopostne posłuszanije w Turkowicach

08.04.2022

Monaster Opieki Matki Bożej w Turkowicach to takie magiczne miejsce, w którym chce się bywać i do którego chce się wracać. I właśnie wróciliśmy...

W dniach od 31 marca do 2 kwietnia ośmioosobowa grupa wybrała się do Monasteru pw. Opieki Matki Bożej w Turkowicach na posłuszanije. Zamysł był taki, aby wspomóc Siostry w pracach związanych z przeprowadzką do nowego domu, porządkowaniem terenu oraz w bieżących potrzebach.  Wyjazd zorganizowało Stowarzyszenie „Wierni Tradycji Pokoleń” wspólnie z Parafią św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie.

W czwartek, skoro świt, wyruszyliśmy z podwórka wolskiej parafii a już kilka godzin później przywitały nas Siostry w Turkowicach.  Dzień był pochmurny, ale nastroje pogodne. Pierwszego dnia porządkowaliśmy świeżo wykarczowany teren przeznaczony pod zasadzenie drzew owocowych. W ruch poszły taczki, łopaty i grabie. Znosiliśmy złom, kamienie, gałęzie, korzenie i wszystko co było zbędne.
Oj było co robić!  Przez cały dzień wykonaliśmy wiele „pokłonów”. Panowie rozpalili ognisko, przy którym można było chwilę ogrzać się, a które szybko pochłaniało gałęzie i korzenie drzew. Ach! Brakowało tylko ziemniaczków ….. Deszczowa pogoda w następnych dniach ograniczyła prace na zewnątrz, mimo to udało się przekopać spory kawałek terenu przeznaczonego pod ogród i trawnik. Następnie w domu monasterskim panowie zawiesili karnisze i ikony, wymienili i uzupełnili żarówki, przewieźli meble, lodówki i zamrażarki oraz przenieśli sporo worków węgla…. Panie sprzątały Cerkiew, trapiezną, myły okna, kredensy, pomagały w kuchni, szykowały słoiki do przyszłych przetworów.

Czas posłuszanija, to również czas modlitwy. Każdego dnia braliśmy udział w nabożeństwach porannych i wieczornych, które dodawały nam otuchy i wzbogacały duchowo. Piękny, wręcz anielski śpiew Sióstr tworzył jeszcze bardziej „duszewny” nastrój, który sprzyjał modlitwie ….

Zdobywaliśmy też wiedzę. Przez dwa dni, zaraz po kolacji, Siostra Irena opowiadała nam o Ikonach, o najbardziej znanych „ikonopiscach”, o umiejętności czytania ikon, naturalnych barwnikach, kolorach ziemi, kanonach określających sposób pisania ikon.

Pobyt w monasterze krótki, pracowity, ale z dala od codziennych spraw, w modlitewnym nastroju dla każdego z nas, był czasem zadumy i wyciszenia. Żal było wyjeżdżać ….

Na pożegnanie czcigodne Siostry zaśpiewały nam hymn św. Paraskiewy i tradycyjnie pomachały białymi chusteczkami.

Serdecznie dziękujemy za wspólną modlitwę, wyjątkową gościnność i każdą chwilę. Jednocześnie z pokorą prosimy o wybaczenie za nasze słabości i za to czego nie udało się zrealizować.  

Już dzisiaj chce się tam wrócić ……. na dłużej.

Maria Wysocka

Zdjęcia: autorka

za: Stowarzyszenie WTP

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl