Nabożeństwa

Święta Liturgia

Poniedziałek - Sobota - 9.00 Boska Liturgia
 
 
Niedziela  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Publiczna obrona dysertacji doktorskiej ks. mgra Piotra Kosińskiego

25.04.2013

We czwartek, 25 kwietnia, w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie odbyła się publiczna obrona dysertacji doktorskiej ks. mgra Piotra Kosińskiego pt. Idea Metropolity Piotra Mohyły utworzenia Patriarchatu Kijowskiego. Promotorem niniejszej rozprawy był ks. prof. Marian Bendza, zaś recenzentami byli metr. prof. Sawa (Hrycuniak) i ks. prof. Józef Mandziuk – wykładowca Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Przewodniczącym komisji był abp. prof. Jeremiasz (Anchimiuk).

Laudację pracy wygłosił ks. prof. Marian Bendza, który podkreślił, iż przedstawiona dziś dysertacja doktorska ks. Piotra wpisuje się w pewien zarysowujący się profil badawczy odnoszący się do pogłębienia analizy zjawisk zaistniałych w wieku XVI, tudzież realizujących się w kontekście dwuwyznaniowości i relacji prawosławno-rzymskokatolickich. Odnotował, że temat, który został wybrany przez Doktoranta zalicza się do grupy tematów tak kontrowersyjnych, jak i nie do końca zbadanych.

Następnie ks. Piotr Kosiński odczytał autoprezentację rozprawy doktorskiej. Zaznaczył, iż zasadniczą tezą niniejszej dysertacji jest kwestia możliwości utworzenia przez św. Piotra Mohyłę samodzielnego patriarchatu kijowskiego, albowiem nie istniały żadne przeszkody kanoniczne – zarówno w wymiarze jurysdykcyjnym, jak i w kontekście zachowania kryteriów starożytności. Doktorant ukazał, że próba autonomizacji kanonicznej patriarchatu kijowskiego przez św. Piotra Mohyłę jest wyprowadzana na podstawie Memoriału unijnego z lat 1644-1645. Wartym podkreślenia jest fakt, że problem badawczy pracy został sformułowany przy pomocy pytań i zagadnień, na które odpowiedź stanowi zasadniczą osnowę treściową.

W następnej kolejności głos zabrali recenzenci pracy doktorskiej. Jako pierwszy wypowiedział się ks. prof. Józef Mandziuk. Swoją recenzję rozpoczął od przybliżenia kontekstu historycznego oraz czasów, w których przyszło żyć św. Piotrze Mohyle. Powiedział m.in.: Czasy panowania dynastii Wazów na tronie Rzeczypospolitej Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego pełne są ważnych wydarzeń w relacjach między Kościołem rzymskokatolickim i Kościołem prawosławnym. Momentem decydującym był upadek Konstantynopola w 1453 roku i niewola turecka tamtejszego patriarchy oraz powstanie w 1589 roku prawosławnego patriarchatu moskiewskiego. Następnie głos zabrał drugi z recenzentów – metr. prof. Sawa. Zaakcentował, że Ksiądz Doktorant podjął się ciężkiego zadania przestudiowania i przedstawienia swoich dociekań odnoście do działalności św. Piotra Mohyły dotyczącej kontrowersyjnego utworzenia autonomicznego patriarchatu kijowskiego. Podkreślił także, że należy pamiętać, iż osoba Piotra Mohyły, który odegrał znaczną rolę w życiu Kościoła prawosławnego w XVII w., jest dzisiaj przedmiotem licznych badań. Z tego tytułu praca ks. Piotra Kosińskiego wpisuje się w proces badawczy.

Po odczytaniu recenzji był czas na zadawanie pytań. Licznie zgromadzone audytorium postawiło Doktorantowi kilka pytań. Ich treść dotyczyła m.in. natury liturgicznej, tego jaki był stosunek św. Piotra Mohyły do kielicha na Liturgii Uprzednio Poświęconych Darów, co było głównym założeniem projektu unijnego zawartego w Memoriale, jaki był stosunek Zygmunta III Wazy i Władysława IV do Kościoła prawosławnego w ówczesnej Rzeczypospolitej. Po udzieleniu przez Doktoranta dogłębnych i skrzętnych odpowiedzi, Rada Wydziału Teologicznego ChAT przyznała ks. Piotrowi Kosińskiemu stopień naukowy doktora nauk teologicznych w zakresie historii Kościoła.

Ksiądz Piotr Kosiński urodził się 29 marca 1975 r. w Sokółce na ziemi podlaskiej. Szkołę średnią ukończył w Warszawie w I Liceum Ogólnokształcącym, kończąc równocześnie w stolicy Prawosławne Seminarium Duchowne. Ważnym etapem Jego naukowego, jak i duchownego rozwoju były studia w Rumunii na Uniwersytecie Stefana Wielkiego w Suczawie, gdzie zapoznał się między innymi ze współczesnym językiem i kulturą rumuńską, a po jego ukończeniu został skierowany przez patriarchę Teoktysta do kontynuowania studiów teologicznych na Uniwersytecie Bukaresztańskim w zakresie Prawosławnej Teologii Pasterskiej, które ukończył uzyskaniem tytułu magistra teologii. W latach 2007-2011 był słuchaczem Stacjonarnego Studium Doktoranckiego w zakresie nauk teologicznych ChAT w Warszawie, które ukończył dyplomem. 17 września 2000 r. zawarł związek małżeński z Katarzyną Szełomow. Chirotonię kapłańską otrzymał 10 grudnia 2000 r. z rąk bpa białostocko-gdańskiego Jakuba w Olsztynie. Będąc wikariuszem parafii w Olsztynie, dnia 8 maja 2002 r. został mianowany pełniącym obowiązki proboszcza parafii prawosławnej pw. Przemienienia Pańskiego w Mrągowie. Powierzono Mu także opiekę duszpasterską w parafii pod wezwaniem Zaśnięcia Bogurodzicy w Wojnowie oraz obsługę filialnej świątyni pw. św. Jerzego w Orzyszu. Obecnie jest wikariuszem stołecznej parafii pw. św. Jana Klimaka oraz pomaga w sprawach administracyjno-gospodarczych na terenie parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wołominie.

lektor Rafał Wawreniuk

fot. ks. protodiakon Paweł Korobejnikow

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl