Niedziela Niewiast Niosących Wonności w naszej parafii
20.05.2024
W III. niedzielę po Wielkanocy wspominamy święte Niewiasty Niosące Wonności, a także Józefa z Arymatei oraz Nikodema. W Synaksarionie na ten dzień między innymi czytamy:
Nazwane są Niosącymi wonności Niewiastami ponieważ, kiedy Józef z Nikodemem z nadejściem Paschy, gdyż nadchodząca sobota była wielkim dniem, spieszyli się, aby pogrzebać ciało Pana, to zgodnie ze zwyczajem żydowskim namaścili je wonnościami, ale nie w należyty sposób, bowiem owinęli w całun i odnieśli do grobu po tym, jak z wierzchu przede wszystkim położyli mirrę i aloes. Dlatego też niewiasty, które żywiły, jak uczniowie, płomienną miłość do Chrystusa, kupiły drogocennych wonności i przyszły w nocy – tak z lęku przed Żydami, jak i zgodnie ze zwyczajem – aby nieco wcześniej opłakać i namaścić Go, spełniając to, co z braku czasu opuścili wcześniej Józef z Nikodemem. Gdy przyszły, to ujrzały różnorakie objawienia: dwóch świetlistych aniołów wewnątrz grobu i innego, siedzącego na kamieniu. Następnie zobaczyły Chrystusa i oddały Mu pokłon, a Magdalena pytała Go, biorąc za ogrodnika, o Niego samego.
Niewiast z wonnościami było dużo, ale ewangeliści wymieniają jedynie najwybitniejsze, a inne przemilczają. Pierwszą wśród nich była Maria Magdalena, z której Chrystus wypędził siedem biesów. (...) Druga to Salome, córka Józefa Oblubieńca, która za męża miała Zebedeusza. To ona urodziła Jana Ewangelistę i Jakuba. Józef miał bowiem czworo dzieci: Jakuba, zwanego w Ewangelii Mniejszym, Jozesa, Szymona, Judę i trzy córki: Esterę, Tamar i Salome, żonę Zebedeusza. Dlatego też, gdy słyszysz w Ewangelii o Marii, Matce Jakuba Mniejszego i Jozesa, to wiedz, że chodzi o Bogurodzicę, bowiem Bogurodzica była uważana za matkę dzieci Józefa. Wynika z tego, że Jan Ewangelista był krewnym Jezusa jako syn Jego siostry. Trzecią z niewiast niosących wonności była Joanna, żona Chuzy, który był zaufanym człowiekiem i zarządcą dóbr króla Heroda. Czwarta i piąta to Maria i Marta, siostry Łazarza, szósta to Maria, żona Kleofasa, i siódma Zuzanna. Było też wiele innych, jak opowiada święty Łukasz, gdy mówi: i wiele innych, które służyły im usługiwały ze swego mienia. Ponieważ one głosiły Zmartwychwstanie i bardzo pomogły naszym naukom w przekonaniu i niezmiennym głoszeniu Zmartwychwstania Chrystusa, Cerkiew Boża przyjęła zwyczaj, żeby po Tomaszu wspominać je pierwsze, bowiem one pierwsze widziały Chrystusa powstałego z martwych, ogłosiły wszystkim zbawczą naukę i stylem życia przede wszystkim naśladowały Chrystusa, co i wypadało niewiastom, które On nauczał (za: cerkiew.pl).
W naszej parafii w ten dzień odbyły się 3 Boskie Liturgie: o godz. 7.00, 8.30 oraz 10.00. Po każdej ze służb duchowni składali kobietom życzenia i wręczali goździki, ponieważ dzisiejszy dzień zwyczajowo uważa się za prawosławny dzień kobiet. Po głównej Liturgii odbyła się paschalna procesja wokół świątyni, zaś na koniec ks. Remigiusz Sosnowy w imieniu duchowieństwa na czele z ks. proboszczem, Adamem Misijukiem, oraz Rady Parafialnej złożył życzenia imieninowe i urodzinowe dzisiejszym solenizantkom: p. Zoi Bajko-Romańskiej, p. Irenie Sacharczuk, m. Tamarze Dmitruk i p. Tamarze Arnouskiej.
xrs
zdjęcia: Tymisz Krzemiński, Konstantyn Mizgier