Nabożeństwa

Święta Liturgia

Poniedziałek - Sobota - 9.00 Boska Liturgia
 
 
Niedziela  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Koncert Kolęd na Zamku Królewskim

15.01.2025

Święty wieczór, szczodry wieczór…

Słowa refrenu popularnej kolędy trafnie i zwięźle mogą podsumować  dziewiąty już Koncert Kolęd na Zamku Królewskim, jaki odbył się z błogosławieństwem JE Metropolity Sawy, 12 stycznia 2025 roku w Warszawie.

Pewne kwestie są w tym przedsięwzięciu niezmienne - ci sami, dzielni i pracowici organizatorzy, czyli Parafia Prawosławna św. Jana Klimaka oraz Stowarzyszenie „Wierni Tradycji Pokoleń”. Piękna, jak co roku, jest też migocząca złotem stiuków i kryształowych żyrandoli zamkowa Sala Wielka. I repertuar - tradycyjne kolędy i ich bardziej współczesne „młodsze siostry” - pieśni  sławiące Narodzenie Pana. Widzowie przybywający tłumnie tego dnia do Zamku też spodziewają się podobnych wrażeń i emocji - jak w roku ubiegłym. Niezmiennie, środki uzyskane ze sprzedaży biletów-cegiełek przeznaczane są na szczytny cel charytatywny.

Ale mimo podobieństw, co roku święta Bożego Narodzenia i czas świąteczny - a wraz z nimi i nasz Koncert - są inne…  Jest bardzo podobnie, ale nieco inaczej…

Jak to się dzieje?

Zmieniają się wykonawcy, ale też składy dobrze już zapamiętanych przez publiczność chórów i zespołów. Znane zgromadzonym są same kolędy, ale zaskakujące bywają ich nowe, interesujące czy nawet awangardowe aranżacje. Obracamy się już nie tylko w kręgu kultury i tradycji słowiańskiej, tym razem można było posłuchać też kolędy francuskiej i greckiej - z Peloponezu. I w końcu, normalny bieg rzeczy, dorasta nowe pokolenie muzykujących - ci, którzy jeszcze kilka lat temu byli chórzystami, teraz sami dyrygują i komponują. Zmienia się też konkretny cel, na którego realizację zbierane są środki. W tym roku wspierają one akcję „Pomóżmy przywrócić nadzieję” i przeznaczone zostaną dla powodzian z południowo-zachodniej Polski, którym żywioł zabrał nie tylko dobytek, gospodarstwo, inwentarz czy miejsce zamieszkania, ale często odebrał także nadzieję na lepsze jutro.*

Mówił o tym w Słowie Powitania do zebranych ks. mitrat Adam Misijuk,  proboszcz Parafii, który prowadził koncert. Na scenie, pod łacińską dewizą (w czasie I Rzeczpospolitej ozdabiała obiekty użyteczności publicznej), w medalionie „Pro Fide, Lege et Grege” (co stosownie do okoliczności niedzielnego koncertu można przetłumaczyć: Za Wiarę, Prawo Boskie i Króla ziemi i nieba) wystąpili:

Chór młodzieżowy Parafii Prawosławnej św. Jana Klimaka,

Chóry Towarzystwa Śpiewaczego Varslavia, składające się z „Zespołu Muzyki Cerkiewnej Varslavia” i Zespołu „Mała Varslavia”,

Zespół „Souvenir”,

Kameralny Chór Dyrygentek z Bielska Podlaskiego,

Zespół Żeński Wydziału Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Rytmiki Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie,

Reprezentacyjny Zespół Gminy Narew - Chór „Harmoń” z Łosinki,

Chór Katedry Prawosławnej Przemienienia Pańskiego w Lublinie.

Warto wspomnieć o jeszcze jednym - zbiorowym - wykonawcy. „Zespołem" tym, liczącym blisko 350 osób, byli…wszyscy goście Koncertu zgromadzeni w zamkowej Sali Wielkiej. „Uzbrojeni” przez organizatorów w Programy z wydrukowanym tekstem dwóch popularnych kolęd (Do szopy i Nowa Radost’ stała), pod kierunkiem prof. Włodzimierza Wołosiuka, wykonali wspólnie pieśni chwalące Nowonarodzonego. Wśród zgromadzonych było wiele chórzystek i chórzystów z różnych parafialnych chórów i zespołów, co wpłynęło pozytywnie na tempo, rytm i melodię wykonania.  Nawet będąc niespecjalnie muzykalną osobą można było powiedzieć po tym występie, że…. koncertowało się w Zamku :-)

Było więc jednocześnie domowo, jak przy rodzinnym kolędowaniu, ale też jak na poważnym koncercie, gdzie prezentują swoje umiejętności profesjonalni artyści.

Zanim goście, z pewnym ociąganiem - przyznajmy - opuszczali salę (bo kto lubi, gdy kończą się spotkania tak przyjemne i - miejmy nadzieję - miłe Bogu), serdeczne podziękowania skierowano do Gospodarzy – Dyrekcji Zamku Królewskiego, Artystów, Organizatorów i Publiczności, która przybyła w niedzielny wieczór do Zamku nie tylko by posłuchać kolęd, ale i wspomóc potrzebujących. Mnogaja Lita!  Zaśpiewał chór z Lublina, wspomagany przez publiczność.

Spotkajmy się tu za rok, by… kolędować Małemu, Jezusowi Chrystusowi dziś nam Narodzonemu.

*Akcja „Pomóżmy przywrócić nadzieję” trwa! Ludzi dobrej woli zachęcamy do wsparcia jej. Przelewu można dokonać na konto Stowarzyszenia „Wierni Tradycji Pokoleń”, które posiada status organizacji pożytku publicznego. Wszelkie szczegółowe informacje są zamieszczone na stronie: www.stowarzyszniewtp.pl

Dorota Maj

Zdjęcia: Łukasz Troc

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl