Niedziela Palmowa w naszej parafii
14.04.2025

Jedno z 12 wielkich świąt cerkiewnych, Wejście Chrystusa do Jerozolimy, zwane zwyczajowo Niedzielą Palmową, to początek Wielkiego Tygodnia, przedsmak paschalnej radości, wrota do największych misteriów w życiu Cerkwi Prawosławnej. W ten dzień nasz Pan, Jezus Chrystus, wjeżdza na oślęciu do Jerozolimy, ukazujac Swą wielką pokorę i spełniając starotestamentowe proroctwo św. proroka Zachariasza: Wesel się wielce, Córko Syjonu. Wołaj z radości, Córko Jeruzalem, oto twój Król przychodzi do ciebie. Sprawiedliwy on i zwycięski, pokorny, jadący na osiołku, na oślęciu, źrebiątku oślicy (Za 9,9).
W naszej parafii rozpoczęliśmy obchody święta od całonocnego czuwania w sobotę (12.04.2025 r.) o godz. 17.00. Kilkanaście minut przed rozpoczęciem służby duchowni przenieśli w uroczystej procesji z domu parafialnego do cerkwi nową ikonę współczesnych atoskich świętych (więcej tutaj). Na jutrzni, podczas polijeleja, zostały poświęcone palmy, co jest znakiem rozpoznawczym tego święta oraz naszym przywitaniem Króla królów, który niebawem wkroczy do niebiańskiego Jeruzalem.
Następnego dnia, o godz. 7.00, 8.30 oraz 10.00 były sprawowane świąteczne Liturgie, na zakończenie których duchowni czytali modlitwę i święcili palmy, wierzby i inne rośliny, które przyozdabiają zielone kompozycje, tworzone przez wiernych na ów radosny dzień.
Po głównej Liturgii ks. proboszcz, Adam Misijuk, serdecznie podziękował wszystkim uczestnikom wielkopostnego czytania psałterza wraz z wieńczącą go Nocą Psałterza, szczególnie organizatorom ze Stowarzyszenia Wierni Tradycji Pokoleń na czele z p. Grzegorzem Kozioł, wieloletnim koordynatorem całorocznego czytania Psałterza w naszej parafii. W tym roku w modlitwie Psalmami wzięło udział 76 osób (56 osób czyta Psałterz cały rok). Następnie ks. proboszcz podziękował wszystkim uczestnikom warsztatów palm wielkanocnych, a zwłaszcza p. Irenie Sacharczuk, Prezes SWTP, za przeprowadzenie tegorocznych zajęć, a także wyraził szczególną wdzięczność fundatorom nowej ikony w naszej świątyni.
Od godz. 8.00 do 13.00 przed cerkwią odbywał się Kiermasz Świąteczny. Na straganach można było kupić tradycyjne kulicze, ozdobne palemki, wielkanocne ciasteczka, książki oraz monasterskie wyroby z Monasteru św. Dymitra w Sakach. Środki, które zostały zebrane podczas kiermaszu zostaną przekazane na pomoc chorym dzieciom i wsparcie osób z niepełnosprawnościami. Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom, którzy poświęcili swój czas i siły, aby bezinteresownie pomóc bliźnim.
xrs
zdjęcia: Łukasz Troc