Nabożeństwa

Święta Liturgia

Pon. - Sob.  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Święto Opieki Matki Bożej. Pokrowa

13.10.2022

Święto Opieki Matki Bożej (Pokrowa Preswiatoj Bogorodicy) – 1/14 października – to wspomnienie wydarzenia, które miało miejsce w czasach panowania imperatora Lwa VI Filozofa w roku 910. W tym czasie mury miasta Konstantynopola były oblegane przez wrogie wojska Saracenów. Przerażeni mieszkańcy schronili się wówczas w świątyni modląc się w Blachernie (dzielnica Konstantynopola) na całonocnym czuwaniu. W niedzielę 1 października nad ranem św. Andrzej Jurodiwy, który był niewolnikeim pochodzenia słowiańskiego, zobaczył otwartą kopułę świątyni i Matkę Bożą unoszącą się w powietrzu, jaśniejącą w otoczeniu aniołów i świętych. Maryja rozpościerała swój welon (właściwie omoforion) nad wszystkimi ludźmi zebranymi na modlitwie jako znak swojej opieki nad światem. Święty Andrzej znalazł potwierdzenie swojego widzenia u swego ucznia, św. Epifaniusza, który stał obok niego. On również ujrzał to cudowne zjawisko. Objawienie napełniło nadzieją wiernych, bowiem Imperium znajdowało się w trudnej sytuacji. Ocalenie miasta przed nieprzyjacielską flotą przypisywano bezpośredniej interwencji Matki Bożej. 

Pokrowa to również rodzaj ikony Bogurodzicy jako pośredniczki, orędowniczki oraz opiekunki ludzkości. Przedstawia Matkę Boską, trzymającą w dłoniach szal rozpostarty nad ludem i mającą po bokach aniołów oraz świętych. Inne ikony pokazują Maryję z rozłożonymi rękami, a szata trzymana jest przez otaczających Ją aniołów.

 

Bardziej niż arkę Aarona całą Ciebie Bóg uświęcił Duchem Świętym, Bogurodzico, i bardziej jaśniejącym od promieni słonecznych świętym omoforionem Twoim uświęcasz Kościół i lud, i odpędzasz ciemność grzechów naszych, wybawiając nas z nieszczęść i utrapień, z wiarą czczących święto czcigodnej opieki Twojej.
 

Stichira na chwalitie, ton 8

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl